مشاوره رایگان کنکور 1400 تجربی

اصول خلاصه نویسی

۱) اصل خلاصه نویسی بر پایه ی کلمات کلیدی بنیان می شود.در هر متن برخی کلمات نسبت به سایر کلمات برتری و برجستگی دارند.کافی است آن ها را به خاطر بسپارید و بین آن ها ارتباط بر قرار نمایید.

۲) لازم نیست زیر تمام مطالب خط بکشید و به قول خودمان کتاب را سیاه کنید، خط کشیدن زیر کلمات کلیدی مرور را سرعت بخشیده و تمرکز شما را بیشتر می کنند.

۳) پس از خواندن کتاب و درک مبحث ، چشمان خود را برای دقایقی ببندید و سعی کنید صفحه بندی کتاب را در ذهن خود مجسم کنید ، ذهن خود را مجبور کنید کلمات کلیدی 🗝را در خود حک کند و اگر لازم دیدید در این میان مجددا نگاهی به کتاب بیاندازید.

۴) چند ساعتی⏰ به ذهن خود استراحت دهید و پس از آن مطالبی را که روز پیش در ذهن خود حک کرده بودید بدون نگاه به کتاب بر روی کاغذ پیاده کنید 📝، سعی کنید با استفاده از جمله بندی خود و کلمات کلیدی که دریافت کرده اید مطالب کتاب را به صورت نکته ای برای خود روی کاغذ بنویسید و بین آنها ارتباط بر قرار کنید.

۵) از تکنیک دو خودکار استفاده کنید ، به این صورت که بار اول که مطلبی را مطالعه می کنید کلمات و جملات کلیدی را بر روی کاغذ بنویسید مثلا با رنگ آبی🖌 ، بار دوم مطلب را مطالعه کنید (آنهایی که خودتان با خودکار آبی نوشته اید) و این بار از این جملات ، کلمات کلیدی تر را بیابید و با رنگ قرمز 🖍مشخص کنید و به خاطر بسپارید.

۶) تصویر سازی🏞 را فراموش نکنید ، کلمات کلیدی را برای خود به اشکال غول پیکر و مضحک تصور کنید و بین آنها ارتباط مضحک و مسخره ایجاد نمایید . این تکنیک یکی از تکنیک های تقویت حافظه می باشد ، آنرا دست کم نگیرید!

۷) تیتر ها و موضوعات را به صورت فهرست های درختی تبدیل کنید. ابتدا کلیات مبحث را درک کنید و سپس به سراغ جزئیات بروید.

‼️ممکن است این اقدامات در ابتدای امر کاری وقت گیر و سخت به نظر بیایند ولی مطمئنا همانند سایر اعمالی با اصرار بر آنها به عادت تبدیل می شوند و پس از گذشت یک تا دوماه در این امر روان و سریع خواهید شد.

⭕️حال تصور کنید شب امتحان فرارسیده است و شما می مانید و برگه هایی که با جملات خودتان آنها را نگاشته اید آن هم از چیزهای حک شده در ذهنتان نه حفظ شده!

⭕️با این کار به جرات می توان گفت یک کتاب ۲۰۰ صفحه ای را می شود در عرض یک روز (و کمتر) به خاطر آورد و در جلسه ی آزمون نیز دانسته های خودتون رو بدون هیچ دردسر و استرسی بر روی برگه ی امتحانی سوار کرد!کافی است مدتی امتحان کنید!

برچسب ها

مجید خاقانی

من مجید خاقانی هستم، نویسنده مقاله‌ای خوندید و مدیر وبسایت دبیرستان، من داوطلب‌های کنکور کمک می‌کنم تا با سیستم‌سازی درس بخونند. از نظر من علت اصلی شکست کنکوری‌ها توجه زیاد به ((انگیزه)) است؛ چون انگیزه بعد از یک مدت کوتاه ازبین می‌ره و نمی‌تونه ما رو در کل مسیر کنکور همراهی کنه، پس باید دنبال جایگزین اون یعنی سیستم‌سازی باشیم!!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا